Thank you for coming! See you next year...July 22-28, 2018!
Home > Exhibitors > Premium Guide > Department 10 > Junior Dairy

Dairy Entry and Catalog Form

Junior Dairy

Department 10 - Sections A2A-A2B - Jr Dairy

Superintendent: Wayne Koontz (847-2853), Asst. Superintendent: Bob Stanton (652-6252)
Committee (Open & Junior): Bernita Gable, Lori Sollenberger, Amy Gable, Cody Eller, Wayne Cessna, Dana Cessna, Beth Clark, Kim Arnold, Angelique Walason, Tanner Walason, Morgan Knepp, and Dwayne Hay

Judge: Joe Stitt, Belleville, PA

RULES:
1. See animal health rules (Sections 3 & 4).
2. Dairy animals exhibited in the Jr. Dairy show must be shown by the owner, unless prior approval by dairy committee. Rules of the PA Junior State Dairy Show will be observed unless otherwise stipulated.
3. Show Order to be announced.
4. All showmen must wear cards or halters with entry numbers in the show ring.
5. All animals under 2 years old must be owned by June 1 and 2 years and over by June 1. Date of sale on registration certificate will be considered date of ownership.
6. No registration papers pending or photo copies accepted. Genetic recovery rules follow Junior State Show regulations.
7. Milking Parlor Rule: All cows must be identified and registered for milking and milk all week at the parlor.



BREEDS:

A-AYSHIRE
B-BROWN SWISS
G-GUERNSEY
H-HOLSTEIN
J-JERSEY
M-MILKING SHORTHORN
R-RED & WHITE
of

Section A2A - Jr Dairy

CLASS...$10 $9 $8 $7 $6 $5 $5 $5 $5 $5
1 Spring Calf (3/1/17 - 5/31/17)
2 Winter Calf (12/1/16 - 2/28/17)
3 Fall Calf (9/1/16 - 11/30/16)
4 Summer Yearling (6/1/16 - 8/31/16)
5 Spring Yearling (3/1/16 - 5/31/16)
6 Winter Yearling (12/1/15 - 2/28/16)
7 Fall Yearling (9/1/15 - 11/30/15)
Jr. Champions ......Rosettes
CLASS...$12 $11 $10 $9 $8 $7 $7 $7 $7 $7 $7
9 Fall Yearling in Milk (Born 9/1/15 - 11/30/15)
10 Jr. 2 Year Old (3/1/15 - 8/31/15)
11 Sr. 2 Year Old (9/1/14 - 2/28/15)
12 Jr. 3 year old (3/1/14 - 8/31/14)
13 Sr. 3 year old (9/1/13 - 2/28/14)
14 4 year old (Born 9/1/12 - 8/31/13)
15 5 year old (Born 9/1/11 - 8/31/12)
16 6 years and over (Born before 9/1/11)
17 Dry Cow
18 Best Bred & Owned
19 Daughter & Dam

Sr. Champion & Reserve Sr. Champion...Rosettes
Best Bred and Owned Banner sponsored by C&C Feather Trucking, LLC., Cindi Mearkle Feather
Club/Chapter Group (Jr.)...Ribbons only
Grand Champion & Reserve Grand Champion...Rosettes
Supreme Junior Champion Banner and $100 cash sponsored by Hine's Equipment, Inc.
Reserve Supreme Junior Champion Banner and $50 cash sponsored by Manor Meadow Farm & Equipment
of

Section A2B - Dairy Showmanship

Contest Begins Monday at 7:00 p.m.

COMMITTEE: Angelique Walason, Wayne Koontz & Dwayne Hay

Judge: Joe Stitt, Belleville, PA

RULES:
1. 4-H and FFA must be showing in the Jr. Dairy Show to qualify to show in Showmanship classes.
2. All showmen must wear cards or halters with entry numbers in the show ring.
Master Showman from previous year will return and show only in the Master Showman Class.
3. First year showman include ages 8-10 only. Older exhibitors have their choice of showing in the Jr. Division or their own age group.
4. Each person in Classes 2-5 will be paid $4.00.

CLASS:
1 Kiddie Showmanship Age 8 & under (pre 4-H)
CLASS: $4
2 First year Showman (No one over age 10)
3 Junior Showing (9-12)
4 Intermediate Showing (13-15)
5 Senior Showmen (16 & over)
6 Supreme Showmen
7 Alumni Showmanship
(Supreme Showman from previous year will return and show only in the Supreme Showman Class.)
of

Good Housekeeping

RULES:
1. Groups of Junior exhibitors who maintain the most attractive and sanitary exhibit of cattle and equipment will be judged for Good Housekeeping. Junior group includes both 4-H clubs and FFA chapters housing their animals in a group in the Junior Dairy Barn. Groups must have 3 club members exhibiting animals in the group to qualify and housed in one area.
2. Groups will be scored on the following basis:
30 points - Cleanliness of animals and bedding
20 points - Entry cards and ribbons properly displayed
10 points - Keeping grain and hay feed presentable
15 points - Keeping aisles clean
15 points - Courtesy to people
3. Inspection will be made daily and unannounced.

Weekly prizes: 1st $20, 2nd $15, 3rd $10
Champion Good Housekeeping Award sponsored by Shawnee Structures ($25)
of

Our Sponsors

Thank you to the following Trophy and Banner Sponsors!

Jr. Show Trophies
Holstein Champion sponsored by Bedford County Holstein Club
Holstein Reserve Champion sponsored by Bedford County Holstein Club
Jersey Champion sponsored by Stan-El Jerseys, In Memory of Stanley Jr. & Elva Koontz
Jersey Reserve Champion sponsored by Hidden Hills Jerseys, LLC
Guernsey Champion sponsored by Misty Meadows Farm, Beth Clark
Guernsey Reserve Champion sponsored by Snider Homestead Farm
Red and White Champion sponsored by In Memory of Elmer Carpenter
Red and White Reserve Champion sponsored by John Davis
Ayrshire Champion sponsored by Morrisey Insurance
Ayrshire Reserve Champion sponsored by Morrisey Insurance
Brown Swiss Champion sponsored by Homewood at Spring House Estates
Brown Swiss Reserve Champion sponsored by KeyState Ag
Milking Shorthorn Champion sponsored by Hardcore Farm
Milking Shorthorn Reserve Champion sponsored by Hardcore Farm
Best Bred and Owned Banner sponsored by C&C Feather Trucking, LLC., Cindi Mearkle Feather
Supreme Junior Champion Banner and $100 cash sponsored by Hines Equipment, Inc.
Reserve Supreme Junior Champion Banner and $50 cash sponsored by Manor Meadow Farm & Equipment

Showmanship Awards
Kiddie Showmanship sponsored by Bedford County Dairy Promotion and Land O' Lakes
First Year Showman - First Place sponsored by Southern Cove 4-H Dairy Club
First Year Showman - Second Place sponsored by Homewood at Spring House Estates
Junior Showmanship - First Place sponsored by Land O' Lakes
Junior Showmanship - Second Place sponsored by Veterinary Medical Center
Intermediate Showmanship - First Place sponsored by FS Growmark
Intermediate Showmanship - Second Place sponsored by Ag Choice Farm Credit
Senior Showmanship - First Place sponsored by John Davis
Senior Showmanship - Second Place sponsored by Bedford Rural Electric Cooperative
Champion Showman sponsored by Greenslopes Farm
Alumni Showmanship sponsored by Friendly Moo-Moo's 4-H Club
Dairy Night - Ice Cream sponsored by Don Fair Nutrition
Rope Halters for Jr. Showman sponsored by Homewood at Spring House Estates
Rope Halters for Int. Showman sponsored by Dave & Kim Arnold
Rope Halters for Sr. Showman sponsored by Biran Farms in memory of Randy Zembower

Judging and Housekeeping Awards
Good Housekeeping sponsored by Shawnee Structures ($25)
Dairy Judging Class 1 - First Place - Cow Halter sponsored by Cove Farm Supply
Dairy Judging Class 1 - Second Place - Calf Halter sponsored by Creek Bottom Breeding Service
Dairy Judging Class 2 - First Place - Cow Halter sponsored by Greg Whitfield
Dairy Judging Class 2 - Second Place - Calf Halter sponsored by Creek Bottom Breeding Service
Adult Dairy Judging sponsored by John Davis
of
Back to
Top
< Back
X